Jak prawidłowo położyć tynk?

05 sty

Tynkowanie to praca, którą należy wykonywać precyzyjnie. Wymaga, zatem czasu i cierpliwości. Bardziej cierpliwi z pewnością sobie z nią poradzą – pozostali mogą zdecydować się na powierzenie zadania specjalistycznej firmie. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie. Przed przystąpieniem do tynkowania należy odpowiednio przygotować podłoże. Skontroluj jego nośność, oczyść z pozostałości po farbach, smarach, grzybach, pleśni oraz kurzu. Jeśli powierzchni nie jest równa, zaznacz i uzupełnij nierówności. Pamiętaj również o zagruntowaniu podłoża. Kolejny krok to użycie podkładu tynkarskiego. Tutaj niestety potrzebny jest czas, ponieważ podłoże musi wyschnąć.

Kolejne kroki to przygotowanie tynkarskiej zaprawy. Sposób jej przyrządzenia znajdziesz na opakowaniu. Gotową zaprawę miesza się z chłodną wodą. Proporcje, jakie powinieneś zastosować, podane są na etykiecie. Dokładnie wymieszaj składniki, aby uzyskać jednolita masę. Przy pomocy stalowej pacy nanieś na podłoże tynkarska zaprawę. Takie narzędzie pomoże Ci również pozbyć się z podłoża nadmiaru masy. Kolejne etap to tzw. fakturowanie, potocznie nazwane zacieraniem.

Chcesz uzyskać efekt „baranka”? Postępuj według wskazanych kroków, z ta różnica, że zacieranie powinno być wykonywane kolistymi ruchami, a nie pionowymi lub poziomymi. W przypadku, gdy chcesz uzyskać efekt tynku mozaikowego konieczny będzie zakup i wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonej zaprawy. Musisz tutaj pamiętać o tym, że nie powinno się tego robić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Chodzi tutaj głównie o opady, mocne słońce czy wiejący silny wiatr.

Tags: ,