Jak ocieplić drzwi?

01 sie

Drzwi to obok okien jeden z najważniejszych elementów w domu. Zapewniają one największa izolację.

Pierwsza zasada jest taka, aby przy zakupie drzwi nie sugerować się tylko i wyłącznie ich wyglądem. To prawda, że muszą idealnie wkomponować się we wnętrze. Jednak takie parametry jak trwałość i współczynnik przenikania ciepła również jest istotny. Przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć i porównać oferty różnych producentów. Współczynnik przenikalności ciepła nie powinien przekraczać 2,6 W/m2k. Jeśli masz dom energooszczędny norma ta wynosi 1,3 W/m2K.

Zasada druga: zwróć uwagę na wykonanie drzwi. Wypełnienie, grubość, rodzaju materiału, jakiego zostały wykonane. Istotne są też uszczelki. Najlepiej, aby każde ze skrzydeł zostało wyposażone przynajmniej w dwie. Natomiast strefa progowa powinna posiadać trzy uszczelki. Istotna jest również ościeżnica, która zapewnia odpowiednie umiejscowienie drzwi. Ważne, aby była dobrze wykonana.

Czasami nawet najlepiej dobrane drzwi nie zapewniają idealnej izolacji. Niekiedy przenika przez nie zimne powietrze. Najczęściej przyczyną jest chłodny beton łączący podłogę w budynku z posadzką, która znajduje się na zewnątrz. Jeśli borykasz się z podobnym problemie, możesz sobie  z nim poradzić. Zastosuj przegrodę termiczną z wypełnionymi powietrzem komorami. Zagwarantują odpowiednią izolację powyżej poziomu posadzki. Niestety, nie zaradzi to przenikaniu powietrza pod podłogą. Wówczas tę przestrzeń powinieneś dodatkowo wypełnić materiałem termoizolacyjnym. Takie prace można wykonać zarówno przy okazji montowania nowych drzwi, jak i docieplania starych. Pamiętaj, że istotny jest fakt, jakiego rodzaju materiały używasz. Kiedy zła termoizolacja wynika z niskiej jakości zastosowanych materiałów.

Tags: