Tynkowanie – jak zrobić to poprawnie?

15 lip

Do pewnych prac budowlanych zabieramy się samodzielnie. Pozwala to oszczędzić pieniądze. Tynkowanie nie jest trudnym zadaniem. Jeśli masz smykałkę do takich prac, z pewnością nie przysporzy Ci to zbyt wiele trudu. Przekonasz się, że nie jest to wcale trudne i nie do wszystkich prac musisz angażować specjalistę. Kluczem do sukcesu jest dokładność.

Zanim przystąpisz do tynkowania, odpowiednio przygotuj podłoże. Skontroluj jego nośność, oczyść pozostałości po farbach, smarach, grzybach. Jeśli to konieczne – odpowiednio oczyść, wymyj, a następnie osusz. Sprawdź, czy powierzchnia jest równa. Nierówności zaznać oraz uzupełnij. Wcześniej zagruntuj podłoże.

Kolejny etap to przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Zasady przygotowania znajdziesz na opakowaniu. Najczęściej polega to na zmieszaniu zaprawy z chłodną wodą aż do otrzymania jednolitej, gotowej masy. Nakładaj ją na oczyszczone, osuszone podłoże za pomocą stalowej pacy. Paca umożliwi Ci również pozbycie się z podłoża nadmiaru masy. Kolejny etap to fakturowanie. Zostanie ono uzyskanie poprzez pionowe lub poziome zacieranie. Efekt „baranka” uzyskasz poprzez ściągnięcie nadmiaru zaprawy i koliste zacieranie nałożonego tynku.

Nakładasz tynk mozaikowy? Musisz mieć do tego specjalną zaprawę. Pamiętaj o tym, aby nie wykonywać tego typu tynkowania przy opadach deszczu, mocnym słońcu czy silnym wietrze.

Tags: