Ocieplanie stropu – przydatne wskazówki
Nieużytkowe poddasze służy najczęściej przechowywaniu różnego rodzaju przedmiotów, których nie musimy bądź nie chcemy mieć pod ręką. Sprawdza się szczególnie w domach, w których nie ma piwnicy. Warto jednak dokonać izolacji stropu. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz kłaść izolacji na całych połaciach. Wystarczy, że ocieplisz strop. Spowoduje to, że ciepło z niższych pięter domu nie będzie się wydostawało na zewnątrz. Najlepsza izolacja to taka, która ma 20 – 25 cm grubości. Masz niskie poddasze? Pomyśl o tym, aby ocieplenia dokonać jeszcze przed położeniem dachu. W przypadku wyższych kondygnacji nie ma problemu, aby zrobić to po położeniu dachu.
Do ocieplenia najczęściej stosuje się wełnę mineralną, styropian albo włókna celulozowe. Koniecznie zwróć uwagę na ognioodporność zastosowanego materiału oraz odpowiednie dopasowanie do stropu. Materiał powinien idealnie przylegać do całego stropu. Często wystarczy tylko jedna warstwa izolacyjna, którą przykryjesz folią o wysokim współczynniku przepuszczalności. Pomyśl dokładnie, jakich materiałów chcesz użyć. Jeśli planujesz wykorzystać przestrzenie znajdujące się pod dachem, konieczne będzie położenie podłogi. Z kolei na wełnie mineralnej nie będzie to możliwe. Najpierw musisz umieścić skrzynie z desek i na nich ułożyć deski.
Tak naprawdę technik i dostępnych materiałów jest wiele. Coraz to powstają nowe technologie. Często stosowane są również maty z wełny mineralnej. Układa się je dwuwarstwowo. A co z konstrukcją nośną podłogi? Można również zrobić ją z desek. Przestrzenie najczęściej wypełnia się wełną mineralną. Następnie kładzie się kolejną warstwę legarów i ponownie wełnę mineralną. Tym razem pokryta jest ona folią wysoko przepuszczalną. Dopiero potem można położyć podłogę.
Ocieplanie stropu może być czasochłonne. Wykonana praca przyniesie efekty w czasie, kiedy zauważymy, iż przepuszczalność ciepła znacznie zmniejszyła się. Przez to zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Najlepsze efekty gwarantuje nie tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów, ale również odpowiednie, fachowe wykonanie docieplenia.