Jak prawidłowo ocieplić poddasze?

06 sty

Wybudowałeś dom, wykonałeś ocieplenie domu. Przyszedł czas na zajęcie się poddaszem. Jeśli planujesz zamieszkać na poddaszu, zrobić dodatkowe pokoje itp. – ocieplenie jest konieczne. Niemniej jednak warto się tym zająć, nawet, jeśli tymczasowo nie planujesz urządzać żadnych pomieszczeń. Z pewnością odczujesz to na rachunkach za ogrzewanie. Przenikanie ciepła będzie znacznie mniejsze.

Do ocieplania poddasza najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Wypełnia się nią szczeliny pomiędzy krokwiami. Jest to produkt niepalny, przez to bezpieczny, bo chroni na jakiś czas dach przed promieniami ognia w przypadku pożaru.

Zalecenia mówią, że grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić, co najmniej 20 centymetrów. Najczęściej stosuje się następująca metodę umieszczania wełny. Nazywana jest ona dwuwarstwową i polega na umieszczaniu jej pomiędzy krokwiami i częściami rusztu.

Warto wiedzieć, że takie ocieplenie powinno być zabezpieczone od środka folią paraizolacyjną. Znacznie łatwiej jest najpierw przymocować ruszt oraz wełnę, a dopiero potem przykryć je folią paraizolacyjną. Pamiętaj również o tym, aby mostek termiczny nie znajdował się przy złączeniu szczytowej ściany. Górna krawędź powinna zostać zakończona poniżej folii dachowej. Wolne miejsce pozwoli na umieszczenie wełny mineralnej.

Ocieplanie poddasza nie jest trudnym zadaniem. Wymaga jednak precyzji, czasu i cierpliwości. Jednak odpowiednio wykonana praca z pewnością da o sobie znać w przyszłości – zauważysz, że rachunki za ogrzewanie znacznie się zmniejszyły. Przenikanie ciepła będzie porównywalnie mniejsze.

Tags: