Dlaczego najczęściej stosowanym materiałem do ocieplenia jest styropian?

04 sty

Kiedy mówimy o ocieplaniu domu, najczęściej stosowanym materiałem jest styropian. W Polsce przyjęło się, że takie prace wykonuje się właśnie za pośrednictwem tego materiału. I chociaż technologie się zmieniają, wprowadzane są coraz to nowsze rozwiązania – to jednak styropian wciąż wiedze prym i gra w tym przypadku niemal główną rolę.

Dlaczego fachowcy najczęściej sięgają właśnie po styropian? Dzieje się tak z kilku powodów. Styropian jest po prostu najpopularniejszym materiałem izolacyjnym ze względu na swoje właściwości. Jest wytrzymały, dobrze się sprawdza i jest stosunkowo niedrogi. Ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne i – co szczególnie ważne, dobry współczynnik przenikania ciepła.

Niewątpliwa zaletą styropianu jest to, że jest lekki. Docenisz to w przypadku transportu oraz montażu na ścianie budynku. Co ciekawe, styropian wykazuje odporność na działanie grzybów. Nie rozkładają go również mikroorganizmy. Wbrew pozorom jest to produkt samogasnący. Nie powoduje się rozprzestrzeniania ognia, co jest niezwykle istotne i dodatkowo tłumaczy fakt, dlaczego jest tak często stosowany w przypadku ociepleń budynków. Na rynku dostępne są różne rodzaje styropianu o różnej grubości i współczynniku przenikania ciepła. Pojawił się również taki, do którego dodawany jest granit. Zapewnia on termoizolację o 30% wyższą niż styropian biały.

Jeśli zastanawiasz się na wyborem odpowiednich materiałów, poproś o doradztwo firmę, która będzie wykonywała pracę. O poradę możesz zwrócić się również do sprzedawców. Z pewnością pomogą wybrać odpowiednie.

Tags: , ,